Preferencje podatkowe związane z pomocą Ukrainie
W związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy duża część polskich przedsiębiorców włączyła się w pomoc poszkodowanym. Ustawodawca dostosował zatem przepisy podatków dochodowych do zaistniałej sytuacji. Podatnicy mają możliwość korzystania z preferencji w tym podatku, jeżeli przekazywane przez nich świadczenia wspomagają cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na Ukrainie.
Kwestie preferencji podatkowych uregulowane są w przepisach ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, oraz artykułach 52zf ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 38w ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
Darowizny
Ustawodawca w sposób szczególny uregulował kwestie przekazywanych przez przedsiębiorców darowizn na rzecz uchodźców.
I tak też kosztem uzyskania przychodów są koszty wytworzenia lub cena nabycia rzeczy lub praw będących przedmiotem darowizn przekazanych w okresie od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy.
Darowizny te, mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów pod warunkiem, że zostaną przekazane konkretnym podmiotom.
Ustawodawca wskazuje, że podmiotami kwalifikowanymi są:
∑ organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, lub równoważne organizacje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta